Wybór formy opodatkowania

Rejestracja firmy - Usługi rachunkowe na start - Księgowość dla początkujacych przedsiębiorców - Biuro rachunkowe dla małej firmy
Zakładam firmę – oferta na start
25 sierpnia, 2015

Wybór formy opodatkowania

Wybór formy opodatkowania - Formy opodatkowania - Podatki dla firm - Jaką formę opodatkowania wybrać - Pomoc w wyborze formy opodatkowania

Wybór formy opodatkowania - Formy opodatkowania - Podatki dla firm - Jaką formę opodatkowania wybrać - Pomoc w wyborze formy opodatkowania

Rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej to doskonały moment na wybór formy opodatkowania swojej firmy. Jako początkujący przedsiębiorca możesz nie wiedzieć jakie formy opodatkowania dopuszcza polskie prawo. Właściwie dobra decyzja w kwestii formy opodatkowania może pomóc Tobie w prowadzeniu firmy, jak i w planowaniu inwestycji. Oto najpopularniejsze formy opodatkowania dla firm:

  • Karta podatkowa

Praktycznie jest to najprostsza forma opodatkowania firmy. W tej formie opodatkowania wysokość podatku nie jest zależna od wysokości dochodu. Decyzję w sprawie wysokości podatku podejmuje naczelnik urzędu skarbowego, który patrzy na takie elementy jak rodzaj działalności gospodarczej, czy liczba zatrudnionych pracowników.

  • Skala podatkowa

Równie popularna jak karta podatkowa forma opodatkowania działalności gospodarczej w krajowym systemie prawnym. Jeśli zdecydujesz się na opodatkowanie działalności skalą podatkową, podatek będzie wynosił tyle:

– dochód nie przekracza  85.528 zł – podatek = 18% – 556,02 zł (kwota zmniejszająca podatek);

– dochód jest wyższy niż 85.528 zł – podatek = 14.839, 02 zł + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł.

  • Podatek liniowy

Wysokość stawki podatku w tej formie opodatkowania jest zawsze stała i wynosi 19%. Decydując się na tą formę podatku możesz skorzystać z atrakcyjnej formy zaliczek kwartalnych, lub miesięcznych. Wpłacanie zaliczek pozwoli Ci utrzymać równowagę finansową, a zapłata podatku pod koniec roku podatkowe nie obciąży zbyt mocno Twojego portfela.

  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt to forma opodatkowania przychodów firmy. Ze względu na niemożliwość odjęcia od przychodów kosztów działalności, wysokość stawki procentowej w ryczałcie jest dość niska. Proponowane stawki procentowe to 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20% (oczywiście w zależności od rodzaju działalności).

Nasze biuro rachunkowe pomoże Tobie w wyborze właściwej formy opodatkowania. Wspólnie przeanalizujemy wszystkie możliwe plusy i minusy danej formy opodatkowania, aby wybrać najlepszą dla Twoje firmy.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa plików cookies
Ok